Kam kráčí Česko 2019
podle
Pavlíny Louženské
– Aspen Young Leaders

Pavlína Louženská

Konzultantka v oblasti marketingu a byznysu, zakladatelka #HolkyzMarketingu
Absolventka programu Aspen Young Leaders 

V týmech nám dlouhodobě nechybí jen ženy, ale i celá škála příběhů 

Pohybuji se kolem technologií už dekádu a za tu dobu kluci přestali vyprávět o úspěchu Steva, Billa nebo Marca a začali citovat rady Tomáše, Jakuba nebo Olivera. Našli jsme suverénní české tváře na obálku Forbesu, zažili několik fascinujících exitů a vytvořili startupový ekosystém, ve kterém je možné zdánlivě všechno.  

Jen Tomáš, Jakub a Oliver jsou stále ještě poměrně homogenní skupinou. A jak prohlásila Kat Gordon: „Opravdová změna se nemůže odehrávat jen v reklamě, ale na boardu a na výplatní pásce.” A tam pořád ztrácíme. Platová nerovnost je druhá nejvyšší v Evropě a podle Deloitte tvoří ženy jen 14 % zástupců na boardu velkých českých firem. I přes nízkou nezaměstnanost je pro lidi po padesátce, pro lidi v regionech nebo pro postižené těžké najít práci. A budou první, kdo ji v případě ekonomické krize ztratí. 

V týmech nám dlouhodobě nechybí jen ženy, ale i celá škála příběhů. A přitom nejen ženy, ale i lidé nad 50 let, cizinci nebo postižení jsou klíčem k naplnění sloganu „The Czech Republic: The Country For The Future“. Inkluzivní organizace jsou totiž v inovacích o 170 % úspěšnější než ty, které zůstávají homogenní, tvrdí studie Deloitte; 85 % CEO ve studii PwC tvrdí, že sázka na diverzitu se odrazila i na profitu firmy. Ďábel se skrývá v detailech. A absence diverzity nás připravuje o potenciál, který jako Česko máme. 

S diverzitou v týmech, doufám, přijde i diverzita témat, která přitahují pozornost a investice. Jako mentor v Google Developers Launchpad jsem za minulé dva roky procestovala Evropu a potkala se se stovkami startupů. A až na výjimky to byly variace na totéž. Technologické appky. 

V roli porotce startupových soutěží často klademe tytéž otázky: Jak rychle dokážete škálovat? Kdy přijde návrat investice? A tak pořád vyhrávají stejné příběhy: appky a služby, které přes noc dokáží vyrůst z nuly na milion uživatelů. A přitom jsou to často firmy vyrábějící kola nebo batohy, které by si pozornost zasloužily spíš. Jenže nemají tu správnou odpověď na sérii opakujících se otázek. Tenhle začarovaný kruh nás pořád vrací k Tomášovi, Jakubovi a Oliverovi. Bereme si je za vzor a překlápíme jejich zkušenost 1:1. A tak produkujeme další startupové Big Macy ve víře, že to je jediná cesta k úspěšné návratnosti investice.  

Přála bych si, abychom uvěřili, že v týmech, kde se potkávají různé zkušenosti, národnosti a pohledy na svět, lze porazit zbytek světa. I protože tyto týmy mohou dělat něco jiného než zbytek světa.

Text vznikl u příležitosti výroční konference Aspen Institute CE “Kam kráčíš, Česko 2019”. Krátké úvahy absolventů programu Aspen Young Leaders o současném směřování ČR byly zveřejněny v rámci konferenční brožury. 

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.