Jak na komunikaci ve školství?

Covidová pandemie a válka na Ukrajině ukázaly, že stát musí zásadně zjednodušit interní komunikaci ve školách i mezi školami a zřizovateli. Sdělování informací by mělo být napříště mnohem rychlejší, srozumitelnější a efektivnější. Shodli se na tom účastníci panelové diskuse s názvem Jak na komunikaci ve školství? v rámci konferenčního bloku Děti bez hranic¿ dne 30. května 2022 na 62. ročníku Zlínského filmového festivalu.

Potřebu lépe nastaveného vztahu mezi jednotlivými subjekty přinesl nejprve covid-19, kvůli němuž musely být uzavřeny školy a výuka i komunikace s rodiči probíhala distančně. Také s ohledem na současnou situaci, kdy školy začleňují ukrajinské žáky do tříd, potřebují ředitelé a zřizovatelé podporu. Jasná komunikace by však měla probíhat nejen v těchto krizových situacích. Tak, aby všichni zúčastnění aktéři měli kdykoli možnost se zeptat: ředitelé i učitelé, ale i rodiče nebo žáci.

Debatu otevřel a osobně přivítal všechny účastníky prezident Zlínského Filmového Festivalu Čestmír Vančura, celou diskusi moderovala Michala Hergetová

Zefektivnění komunikace by měl napomoci střední článek podpory, který ministerstvo školství pilotuje ve dvou regionech – na Semilsku a na Svitavsku. První výsledky naznačují, že jdeme správným směrem,“ uvedl Michal Černý, ředitel Odboru základního vzdělávání a mládeže, MŠMT. Podle jeho slov by mohl střední článek plošně fungovat za dva nebo tři roky. 

Podle Hany Lavičkové, ředitelky a zřizovatelky ZŠ Jinotaj, komunikace ve školství vázne. Přitom zejména s rodiči jde o diskusi hodně emocionální, jelikož každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. „Je nutné ředitelům a učitelům rozvázat ruce, aby se mohli věnovat tomu hlavnímu – výuce. Je třeba podpořit pedagogy, aby nemuseli trávit tolik času administrativou. Střední článek podpory zafungoval perfektně, ale ještě není legitimizovaný,“ upozornila Hana Lavičková.

​Andrea Studihradová z Team Komunikace & CSR České spořitelny připomněla, že velké korporace mají pro kontakt se svými partnery a zaměstnanci celá firemní oddělení. „To asi nelze očekávat u malých zřizovatelů škol, nicméně je klíčové, aby komunikace mezi jednotlivými subjekty byla  otevřená, srozumitelná a dobře nastavena. Pak bude vzdělávací systém dobře fungovat,“ přiznala Andrea Studihradová.

S tím souhlasí i Pavlína Ondryášová, ředitelka ZŠ Koryčanské Paseky. „Komunikace je moc složitá a škola funguje jako prostředník, což není vždy vhodné a přenosné,“ míní Pavlína Ondryášová. Základem dobrých vztahů je podle ní srozumitelná komunikace a podpora od zřizovatele.

Záznam z celé debaty najdete na tomto linku.

Na tomto linku s Vámi sdílíme také brožuru s programem a veškerými informacemi vázající se ke Konferenčnímu bloku Děti bez hranic¿, 62. ročníku Zlínského filmového festivalu.

 

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.