Absolventi programu Aspen Young Leaders pomáhají v současné krizi!

Vzhledem k mimořádné situaci, která nastala v důsledku globální pandemie koronaviru, jsme byli nuceni zrušit nebo odsunout konání mnohých našich plánovaných akcí. Mezi nimi byl i Aspen Young Leaders Program, jehož hlavním cílem je podpořit generaci mladých lídrů, posílit jejich hodnotové ukotvení, etické zásady a morální kvality. Absolventy programu jsou úspěšní profesionálové, kteří nejsou lhostejní ke společnosti a její budoucnosti. Současná krize poskytla mnohým z nich příležitost prokázat, že jsou skutečnými lídry, kteří žijí podle svých hodnot a v těžkých dobách nezůstávají pasivní.

Je nám ctí, že se s vámi můžeme podělit o příklady hodnotově orientovaného vedení v praxi a představit vám Aspen Young Leaders, kteří v těchto těžkých časech pomáhají a inspirují ostatní svými činy.

KATEŘINA VACKOVÁ

Kateřina Vacková je lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, jejímž cílem je šířit mezi veřejností osvětu v oblasti zdravotní prevence. V okamžiku, kdy začalo být zřejmé, že se šíření koronaviru České republice nevyhne, v Loono neprodleně vytvořili edukační materiály, od plakátů po webináře, které proaktivně distribuovali do firem, škol, nemocnic, mateřských center, domovů pro seniory i praktickým lékařům.

Vedle toho se Katka zapojila do projektu Chytrá karanténa pod hlavičkou platformy COVID19CZ. Jedná se o systém opatření, jehož cílem je za pomoci moderních technologií zamezit dalšímu šíření koronaviru. Katčina role spočívala zpočátku v zaškolování operátorů call centra, kteří prostřednictvím telefonátů s pozitivně testovanými osobami vytipují další lidi z jejich okolí, jenž jsou z epidemiologického hlediska rizikoví, a kterým je tudíž nutné nařídit domácí karanténu. V současnosti je ambasadorkou tohoto projektu – snaží se informovat a přesvědčit širokou veřejnost o přínosu trasování v boji proti viru.

OLGA BUREŠ VRBÍKOVÁ

Olga Bureš Vrbíková se již více než 10 let pohybuje ve světě designu a módního průmyslu. Založila PR agenturu Artspeak, která poskytuje mezinárodní zastoupení značkám z oblasti umění, módy, designu, architektury a udržitelnosti. V momentě, kdy byl vyhlášen nouzový stav a život mnoha lidí se obrátil vzhůru nohama, si uvědomila, že malé firmy a drobní podnikatelé se rázem nacházejí v kritické situaci. Proto se svým Artspeak spustili kampaň #malynakupvelkapomoc, která vyzývá k nákupu u malých lokálních firem s cílem podpořit jejich životaschopnost.

JAN DELONG

Jan Delong je knihovníkem v jedné z nejprogresivnějších knihoven v ČR, v Knihovně Třinec, která si klade za cíl nejen vzdělávat, inspirovat a bavit, ale také podpořit kulturní a komunitní život města. Když se v důsledku šíření pandemie život ve městě téměř zastavil, knihovna se prostřednictvím svého webu zcela přirozeně stala místem, kde místní obyvatelé získávají relevantní informace. Dozví se tu, jak se chovat a chránit, kam se obrátit o pomoc, kde naopak sami mohou pomoc nabídnout i jak si informace ověřovat, aby se nestali obětí dezinformací a šíření paniky. Navíc knihovna navýšila počet e-knih, které si lze zapůjčit z domova, a přispěchala s tipy, jak se v době karantény vzdělávat, rozvíjet i kulturně vyžít.

TEREZA GONDKOVÁ

Tereza Gondková je spolumajitelka a ředitelka cukráren Ollies, na které krize také tvrdě dopadá. Museli tedy přizpůsobit svůj byznys současným podmínkám. Nezapomínají při tom ani na nemocnice a záchranná centra v okolí, kam vozí dortíky a jiné laskominy, aby osladili směnu pracovníkům v první linii a podpořili je tak. Nabízejí také možnost sebevzdělávání prostřednictvím on-line kurzu výroby nejlepších makronek v Čechách.

JAN LAŠTŮVKA

Jan Laštůvka je jeden ze zakladatelů českého startupu MonkeyData, který vyvinul software pro e-commerce analytiku. A jelikož jim v MokeyData bylo jasné, že v době karantény jsou jedinou šancí na přežití obchodníků e-shopy, vytvořili největší studii vlivu COVID19 na e-commerce v ČR, aby pomohli subjektům rozhodovat se na základě dat.

PAVLÍNA LOUŽENSKÁ

Pavlína Louženská je zakladatelka iniciativy #HolkyzMarketingu, blogerka a členka správní rady Transparency International. Aktuálně pracuje pro vývojářskou firmu manGoweb, kde v reakci na novou situaci vytvořili aplikaci Call To Shop, ve které obchodníci mohou prodávat své zboží přes videohovory. Za vším je opět snaha podpořit byznys, který stojí na pokraji krachu. Zároveň v rámci #HolkyzMarketingu vytvořila iniciativu na podporu lidí z branže, kteří vlivem současné situace přišli o práci. Stačí, když vyplní formulář, a budou propojeni s pracovními portály, které nezaměstnaným nabízejí volná místa. Současně pro ně spustili sérii webinářů a tipů, které by jim měly pomoci vylepšit si pozici na pracovním trhu.

JAN LUKAČEVIČ

Jan Lukačevič je úspěšný vědec, kosmický inženýr a jeden z tvůrců modulu, který přistane v roce 2021 na Marsu. V okamžiku, kdy se virus začal šířit českou populací, ale neváhal, z vesmírných výšin se snesl na zem a začal přemýšlet, jak by mohl být prospěšný tady a teď. Obdiv k těm, kdo jsou v první linii, a touha podpořit je, ho společně s přáteli přivedly na myšlenku pomoci lékařům a zdravotnickému personálu formou balíčků s nutričně hodnotnou výživou. Pro projekt pod názvem Energii lékařům narychlo sehnali peníze, sestavili tým a Honza osobně objíždí zdravotnická zařízení a zjišťuje v terénu, co lékaře a zdravotníky nejvíc trápí a co jim naopak nejvíc pomáhá.

EVA PETERKOVÁ A MARIE SALOMONOVÁ

Eva Peterková je spoluzakladatelka a provozní ředitelka firmy Blabu.com, která prostřednictvím aplikace nabízí výuku cizích jazyků s rodilými mluvčími kdykoli a kdekoli. Marie Salomonová je neurovědkyně a spoluzakladatelka projektu na osvětu o duševním zdraví Nevypusť duši. Obě nyní spojily síly a podpořily startup Terap.io, který díky tomu nově nabízí online psychoterapie, a to i v angličtině pro expaty žijící v ČR.

LEVENTE POLYÁK

Levente Polyák je architekt a urbanista, výzkumník a politický poradce. S jeho organizací Eutropian se za současných podmínek rozhodli pořádat každotýdenní online setkávání s názvem Cooperative City in Quarantine. Účastní se ho odborníci na komunitní rozvoj z různých měst celé Evropy, aby se podělili s ostatními o to, co se v jejich zemích a městech děje, kterým hlavním výzvám čelí a jaká řešení různá společenství vyvíjejí.

ROBERT SOVÍK

Robert Sovík založil společnost USA Sport&Study, která pomáhá úspěšným mladým sportovcům studovat na špičkových amerických univerzitách, aniž by se museli vzdát sportovní kariéry. S osobním rozvojem mladých lidí pokračují i nyní. Ve ztížených podmínkách připravují kurzy akademické angličtiny, pomáhají aspirantům pracovat na jejich sebevzdělávání v domácím prostředí, prokousat se všemi formalitami přijímacího řízení a mentálně je připravit na okamžik, kdy globální krize pomine, hranice se otevřou a studenti budou moci vyrazit za svou akademickou kariérou.

ALEXANDRA STŘELCOVÁ

Saša Střelcová je spoluzakladatelka projektu Haenke, který se zabývá výzkumem rostlin, jejich potenciálu v medicíně a farmacii, ale i v designu či architektuře. V posledních dnech se však v laboratoři Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze věnují především míchání nedostatkové dezinfekce, kterou distribuují do nemocnic a domovů pro seniory a jejíž výrobu financují pomocí veřejné sbírky.

ROBIN ŠVAŘÍČEK

Robin Švaříček je ředitelem platformy HoppyGo, jejímiž zakladateli jsou ŠKODA AUTO DigiLab a LeoExpress. HoppyGo běžně nabízí službu sdílení aut propojující lidi, kteří mají auto, ale nepoužívají ho každý den, s těmi, co ho potřebují jen příležitostně. Na krizovou situaci zareagovali okamžitě. Jako mobilitní partner jsou součástí iniciativy #DoDobrovolník, která sdružuje lidi ochotné pomoci s rozvozem léků a potravin seniorům a všem potřebným. Nejenže zdarma zprostředkovávají půjčování aut k rozvozu potravin a léků, ale také v rámci projektu #SKODAAUTOpomaha dočasně poskytli více než 150 aut z vlastní flotily přes 60 neziskovým organizacím a městům. V Praze založili prevenční stanici s pěti generátory ozonu a všechna auta před předáním čistí, aby nebyla kontaminovaná. Tuto službu navíc nabídli i dalším neziskovým organizacím. V posledních dnech rovněž poskytli zdarma BeRider skůtry zdravotníkům, aby se mohli bezpečně dostat do práce a nemuseli jezdit MHD.

ALESSANDRO TOFANI

Alessandro Tofani vede strategii a digitalizaci vnitřních procesů v Lafarge a zároveň je předsedou představenstva varšavského hubu Global Shapers, který je součástí celosvětové sítě hubů sdružujících výjimečné mladé lidi s mimořádným potenciálem přispět ke zlepšení společnosti. Aktuálně polští Global Shapers napřeli své síly dvojím směrem: vytvořili platformu pro všechny pro bono iniciativy ve Varšavě, potažmo celém Polsku v souvislosti s COVID19 a pomáhají místním podnikům při hledání krátkodobé likvidity.

YEMI A.D.

Yemi A.D. je tanečník, choreograf, umělecký režisér, zkrátka multidisciplinární kreativec, zakladatel JAD Productions nebo Dance Academy Prague. Ta nyní nabízí online kurzy tance pro všechny zdarma, čímž zajistí, že její lektoři nepřijdou o práci a zároveň klienti mohou relaxovat pohybem i během karantény ve svých domovech. Dále Yemi spolupořádal 2. dubna online konferenci The Anti-panic Conference, kam pozval 11 špičkových lídrů lokálního i mezinárodního byznysu, aby se jich zeptal, jak se firmy mohou se současnou situací vyrovnat.

Jsme hrdí, že tito lidé jsou součástí komunity Aspen Young Leaders. Velký respekt a díky všem!

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.