Madeleine Albrightová obdržela aspenskou cenu za rozvoj střední Evropy

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine K. Albrightová včera obdržela z rukou Michaela Žantovského cenu Aspen Prague Award. Toto ocenění od letošního roku uděluje Aspen Institute Prague osobnostem, které významně přispěly rozvoji středoevropského regionu.

Madeleine Albrightová převzala cenu Aspen Prague Award při pondělní slavnostní večeři, které se zúčastnil předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, estonský prezident Toomas Hendrik Ilves a řada osobností z politiky, byzbysu, médií či neziskového sektoru z České republiky i zahraničí. Večeře proběhla při příležitosti výroční konference Aspen Institute Prague, která připomíná 25. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě.

“Je mi velkou ctí dnes předat cenu Aspen Prague Award ženě, která je jednou z nejvýraznějších postav světové politiky a jejíž život je s Aspenem velmi úzce spjat,” říká předseda správní rady Aspen Institute Prague Michael Žantovský. “Tuto cenu budeme každoročně udělovat osobě, která přispěla rozvoji České republiky a střední Evropy. Laureáti mohou být z různých zemí a odlišných profesí, všichni však výrazně posilují postavení středoevropského regionu ve světě”, dodává Žantovský.

Cenu z českého křišťálu vyrobil český umělecký sklář Jan Hnát z muzea Křišťálový dotek. Okraje ceny vyrobené z jediného kusu českého křišťálu zdobí lev a orel symbolizující Českou republiku a Spojené státy americké. Ve středu ceny je otisk ruky Madeleine Albrightové, který umělec odebral při její návštěvě Terezína v roce 2012. Madeleine Albrightová při té příležitosti řekla: “Nechávám zde nejen svoji ruku, ale i své srdce.”

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.