Změna ve vedení Aspen Institute CE / Changes in the Management team

Po roce a půl působení v roli zástupce výkonného ředitele, se Josef Müller rozhodl přejít na rodičovskou dovolenou. Od 1. září 2022 bude tuto roli nově zastávat Kateřina Polanská, která v současné době působí na pozici programové manažerky a je součástí Aspen Institute CE týmu od roku 2018.

“Chtěl bych poděkovat Josefovi za podporu a spolupráci a přeji mu na otcovské dovolené hodně štěstí a spoustu radosti s rodinou. Velice si vážím, že Kateřina přijala naší nabídku stát se zastupující ředitelkou AICE a těším se na naši vzájemnou spolupráci. Věřím, že zkušenosti, které Kateřina během svého působení v Aspen Institute CE získala, v nové roli úspěšně uplatní a budou obohacujícím přínosem i pro celý náš tým,” uvedl Milan Vašina, výkonný ředitel Aspen Institute CE.

Kateřina je doposud primárně zodpovědná za programy týkající se hodnotového leadershipu. Je též hlavní kontaktní osobou pro partnery Aspen Institute CE i mezinárodní síť Aspen Institute a aktivně spolupracuje s mezinárodní skupinou našich alumni.

 

After one and half years, Josef Müller, Deputy Executive Director has decided to go on parental leave. Effective as of 1 September 2022, Kateřina Polanská, who is currently the Program Manager and has been part of the Aspen Institute CE team since 2018, will take over this role.

“Allow me to thank Josef for the support and cooperation and I wish him the best of luck and much joy with his family on his parental leave. I am very grateful that Kateřina has accepted our offer to become Deputy Executive Director of AICE and look forward to working with her. I am sure that the experience Kateřina has gained during her career at Aspen Institute CE will be applied in her new role and will be enriching for our entire team,” said Milan Vašina, executive director of the Aspen Institute CE. 
Currently, Kateřina is primarily responsible for programs related to value-based leadership and is the primary contact for Aspen Institute CE partners, the Aspen Institute international network, and actively engages with the alumni of the Institute’s programsI believe that these changes will lead to the continued successful development of Aspen Institute and I wish Kateřina all the best in her new role.

Share this on social media

Support Aspen Institute

The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.